JavaScript seems to be disabled in your browser.

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website. Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

SP(FC)05 Wing Commander David Cox DFC* AE
Cox joined 19 Squadron at Duxford in May 1940 and during the Battle of Britain he scored 3 destroyed and 2 probables. In July 1941 he was posted away to train as an instructor and then went to 57 OTU, Hawarden. In May 1942 he joined 72 Squadron at Biggin Hill and went to North Africa with the squadron in November 1942. In Africa he scored 4 destroyed, 3 probables, 4 damaged and 1 destroyed on the ground. He was made a Flight Commander and awarded the DFC (16.2.43). Tour expired he was posted back to the UK in May 1943, and then became a Tactics Liaison Officer instructing American pilots and awarded a Bar to the DFC (9.7.43). In early January 1944 he was briefly with 130 Squadron before moving to 504 Squadron as a Flight Commander. In March 1944 he went to 84 Group Support Unit remaining there until June when he was posted to command 222 Squadron. He rejoined 84 GSU on July 17 and stayed until October 2 1944, when he was posted to 1 Squadron, later become the commanding officer. He received the C de G (Fr) in September. He was posted away in April 1945 to HQ 221 Group, Burma and led 909 (Spitfire) Wing from May to September 1945.

Wing Commander David George Samuel Richardson Cox DFC* AE
8 victories

Hand signed 5in x 7in photograph - numbered and certified on reverse.
Accompanied by matching biography card giving RAF career details.


Customers who bought this product also purchased