JavaScript seems to be disabled in your browser.

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website. Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

SP(GL)10 Major Klaus Haberlen KC
On the 1 January 1939 Haberlen attended the air warfare college at Werder after which he joined 4. KG z.g.V. 102 on the 1 September 1940. He was transferred to III./KG 51 on 7 October 1940 as Adjutant where he remained until June 1942. Having been promoted to Hauptmann in April 1942, he was transferred IV./KG 51 as Staffelkapitan on 1 July 1942. On Christmas Day 1942 he became Staffelkapitan I./KG 51, and on the 14 February 1943 he became Kommandeur I./KG 51. As Kommandeur he was awarded the Knight`s Cross in June 1943 and was promoted to Major in October. On the 1 January 1944 he was transferred as second in command of air district XXVIII. On the 1 October 1944 he was made Adjutant to the General der Kampfflieger. On the 3 March 1945 he joined Luftgaukommando VII until taken prisoner in May 1945.

Major Klaus Haberlen
Knight`s Cross of the Iron Cross

Hand signed 5in x 7in photograph - numbered and certified on reverse.
Accompanied by matching biography card giving a brief outline of their flying career with the Luftwaffe.
(210 produced)


Customers who bought this product also purchased